Centrum Projektów Polska Cyfrowa
Według regionalizacji klimatycznej gmina Naruszewo zakwalifikowana jest do dzielnicy klimatycznej środkowej, w części mazurskiej tej dzielnicy, nieco chłodniejszej.
Charakterystyczne cechy klimatu gminy Naruszewo:
Lokalne warunki klimatyczne na terenie gminy różnią się w zależności od warunków fizjologicznych. Dobrymi warunkami termicznymi cechują się obszary wyniesione o głębokim zaleganiu wód gruntowych. Mało korzystne warunki termiczne posiadają dna dolin i obniżenia. Tereny te narażane są na duże dobowe amplitudy temperatur w okresie lata i znaczne spadki temperatur zimą.
Na warunki aerosanitarne obszaru (stan czystości powietrza) wpływa zawartość różnorodnych substancji emitowanych do powietrza, ze źródeł antropogenicznych (paleniska domowe, kominy zakładów produkcyjnych i usługowych oraz komunikacji).
Obszar gminy Naruszewo cechuje się korzystnymi warunkami aerosanitarnymi. Brak tu uciążliwych obiektów przemysłowych degradujących środowisko przyrodnicze.
Na tło zanieczyszczeń powietrza wpływają głównie zanieczyszczenia emitowane przez paleniska domowe. Ogrzewanie budynków odbywa się z indywidualnych kotłowni, gdzie z reguły spalane są paliwa stałe – węgiel i koks, o znacznych zawartościach zanieczyszczeń (związki: siarki, azotu, węgla i pyły).
Liniowymi źródłami zanieczyszczenia powietrza są szlaki komunikacyjne o znacznym natężeniu ruchu. Największy zasięg uciążliwości (do 100m) i negatywne oddziaływanie w postaci hałasu i zanieczyszczeń komunikacyjnych, będą występowały wzdłuż drogi krajowej nr 50 (obiekt – inwestycja mogąca pogorszyć stan środowiska) oraz wojewódzkich (570 i 571). Liniowym źródłem potencjalnego zagrożenia jest ropociąg, wzdłuż którego ustalono obszar ograniczonego użytkowania.