Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych działa na mocy Ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z dnia 26 października 1982r. (tj. Dz. U. z 2023r., poz. 2151 z późn. zm.). Powołana została Zarządzeniem nr 4/2022 Wójta Gminy Naruszewo z dnia 07 stycznia 2022r.
Skład Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Naruszewie:
- Ewelina Krupińska - Przewodnicząca Komisji
- Wioletta Mariańska - Zastępca Przewodniczącej Komisji
- Wanda Rębecka - Członek Komisji
- Joanna Derdzikowska - Członek Komisji
- Dariusz Koniec - Członek Komisji
- Łukasz Rosa - Członek Komisji
Telefon: 23 663-10-14
mail: gkrpa@naruszewo.pl
GKRPA pracuje w oparciu o Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii, który przyjmowany jest na mocy uchwały przez Radę Gminy w Naruszewie. Zgodnie z przyjętym programem GKRPA wykonuje określone zadania.
W szczególności są to:
1. Zwiększenie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu i narkomanii.
- Współpraca z Poradnią Leczenia Uzależnień "Szansa" w Płońsku oraz Ośrodkiem Rehabilitacyjno - Readaptacyjnym dla Młodzieży w Wólce Przybojewskiej.
- Dofinansowanie placówek zajmujących się leczeniem i rehabilitacją osób uzależnionych, z których usług korzystają mieszkańcy gminy.
- Zakup i dystrybucja materiałów informacyjno-edukacyjnych dla instytucji i organizacji współpracujących z gminą.
- Kierowanie do sądu wniosków o wszczęcie postępowania w sprawach obowiązku poddania się przymusowemu leczeniu odwykowemu.
- Udzielanie pomocy kuratorom sądowym wykonującym nadzór nad osobami poddanymi leczeniu odwykowemu.
- Szkolenie członków Komisji, nauczycieli oraz innych osób zajmujących się problemami uzależnień.
2. Udzielanie pomocy rodzinom, w których występują problemy alkoholowe.
- Rozpatrywanie wniosków o nadużywaniu alkoholu.
- Rozmowy diagnostyczne, pomoc w kierowaniu klientów na leczenie.
- Ułatwienie uzależnionym dostępu do profesjonalnych placówek odwykowych środowisk wzajemnej pomocy, a także nie dyskryminowanie osób, które usiłują utrzymać abstynencję poprzez kontakty z poradnią uzależnień.
- Dofinansowanie wypoczynku dla dzieci z rodzin zagrożonych alkoholizmem, połączonego z programem profilaktyki uzależnień: zimowiska, obozy, kolonie, wycieczki krajobrazowe.
3. Prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej w szczególności dla dzieci i młodzieży.
- Organizowanie i finansowanie szkolnych programów edukacyjnych.
- Zapewnienie fachowej pomocy pedagogicznej dzieciom z rodzin zagrożonych alkoholizmem i narkomanią poprzez zorganizowanie i opłacenie dyżurów pedagoga w szkołach.
- Częściowe dofinansowanie wycieczek krajoznawczych dla dzieci i młodzieży szkolnej, w trakcie których realizowany jest program profilaktyki uzależnień.
- Organizowanie spektakli tematycznych głównie dla dzieci i młodzieży szkolnej o tematyce profilaktycznej.
- Dofinansowanie imprez kulturalnych oraz kulturalno-oświatowych i rozrywkowych o zasięgu lokalnym w ramach których realizowany jest program profilaktyczno-edukacyjny.
- Pokrywanie kosztów szkolenia dla członków komisji, nauczycieli i pracowników socjalnych w zakresie pracy w środowisku zagrożonym.
4. Ustalenie szczegółowych zasad wydawania i cofania zezwoleń na prowadzenie sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia na miejscu lub poza miejscem sprzedaży oraz kontrolę przestrzegania zasad obrotu tymi napojami.