Nie wiadomo dokładnie kiedy powstała parafia Naruszewo. Nie zachował się bowiem dokument erekcyjny. Pierwsze pewne wzmianki o proboszczu i parafii pochodzą z początku XV wieku. Należy przypuszczać, iż początek parafii przypada na przełom XII i XIII wieku.
Pierwszy kościół został zbudowany prawdopodobnie w czasie erekcji parafii. Być może przetrwał on do początku XVII wieku. Mógł to być również już drugi kościół, który zachował poprzedni tytuł. Jego patronem był św. Tomasz Becket. Kolejny kościół, po spaleniu poprzedniego, zbudowano w 1629 roku. Do dziś zachował się kamień węgielny z wyrytym krzyżem i datą 1629 znajdujący się na zewnątrz kościoła, od strony zakrystii.
Fundatorem kościoła był najprawdopodobniej Wojciech Słupski, proboszcz Norbertanek płockich. Wraz z budową nowego kościoła zmienił się patron parafii. Od początku XVIII wieku Akta Wizytacyjne podają, że patronem parafii jest Trójca Przenajświętsza. Obecny kościół zbudowano w 1786 roku staraniem ks. Konstantego Wolickiego, proboszcza norbertanek płockich. Prawdopodobnie z budową tego kościoła wiąże się wprowadzenie patronki parafii, którą została św. Tekla.
Kościół jest drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany, na podmurówce z głazów polnych. Jest zbudowany na planie prostokąta. Kruchta znajduje się po zachodniej stronie. Prezbiterium jest wydzielone. Nad zakrystią znajduje się składzik. Wnętrze pokryte jest stropem. Chór muzyczny wsparty na dwóch słupach. Na belce tęczowej znajduje się krucyfiks z I połowy XVI wieku. Dach dwuspadowy pokryty blachą. Kościół był remontowany w latach: 1904, 1928, 1961-1962. Gruntowny remont przeprowadzono w 1992 roku.
Ponieważ kościół obecnie służący parafianom z Naruszewa, jest już kolejną świątynią wzniesioną na tym miejscu, stąd wyposażenie wnętrza jest często starsze, od obecnie wzniesionej świątyni z 1786 roku. W kościele znajduje się ołtarz główny, w którym w centralnej jego części, mieści się rzeźba drewniana przedstawiająca Matkę Bożą trzymającą na kolanach Dzieciątko. Po lewej stronie niszy ołtarza głównego znajduje się rzeźba św. Biskupa Norberta a po prawej stronie ołtarza głównego rzeźba prawdopodobnie św. Biskupa Stanisława lub św. Augustyna. Wspomniane rzeźby powstały prawdopodobnie w I połowie XVII wieku. Ołtarz ten trafił do Naruszewa prawdopodobnie z kościoła norbertanek z Płocka na początku XIX wieku.
Obok ołtarza głównego obecnie znajdują się jeszcze dwa ołtarze boczne. Powstały w XVIII wieku. Jeden poświęcony jest patronce parafii św. Tekli. Na jego górze znajduje się wizerunek Opatrzności Boskiej. Po przeciwnej stronie kościoła umieszczony jest drugi ołtarz z obrazem Matki Bożej Częstochowskiej. Na górze tego ołtarza jest wizerunek Przemienienia Pańskiego.
Dawniej miejscem skąd wygłaszano kazania do wiernych była ambona. Obecnie znajdująca się w świątyni ambona trafiła do Naruszewa z kościoła klasztornego norbertanek płockich prawdopodobnie na początku XVIII wieku. Jest to ambona manierystyczna z rzeźbami aniołów podtrzymywanych baldachimem oraz uskrzydloną głową anioła.
Do normalnego funkcjonowania kościoła potrzebna była chrzcielnica, przy której odbywał się chrzest. Obecnie znajdująca się w Naruszewie chrzcielnica pochodzi z XVIII wieku. Wykonana jest w formie kielicha, na sześciobocznej stopie z wysokim cokołem.